605 E MAHANOY STREET
 Print  Map It

Location
605 E MAHANOY STREET
Tax Map
48/ 05/ 0484/ 000/
Control#
00061128
Owner
WILLIAMS, LEE
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$13,000
PID
61128
District
48: MAHANOY CITY BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$8,100$4,900$13,000

Owner of Record
OwnerWILLIAMS, LEE
Co-Owner
Address
1211 E MAHANOY ST
MAHANOY CITY, PA 17948
Sale Price$1,000
Certificate
Book & Page 2533-1024
Sale Date05/29/2015

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
WILLIAMS, LEE$1,000 2533-102405/29/2015
WAGNER, SUZANNE$1 2374-289006/17/2010
HECKMAN, ELIZABETH; HECKMAN, R & E; HECKMAN, RICHARD$0 1344-015805/15/1984
GLAUDEL, E & F$0 0602-012812/24/1937
HECKMAN, ELIZABETH; HECKMAN, R & E; HECKMAN, RICHARD$0 1344-015801/01/1776

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,248
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureFlat
Roof CoverTar and Gravel
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2Brick
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate48a - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 624 624
FUSR-FINISHED UPPER STORY 624 624
BSMBasement (Finished or Not) 689 0
OPR-OPEN PORCH 169 0
   2,106 1,248

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family