411 W MARKET ST
 Print  Map It

Location
411 W MARKET ST
Tax Map
48/ 08/ 0038/ 000/
Control#
00061902
Owner
AEA REAL ESTATE LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$26,000
PID
61902
District
48: MAHANOY CITY BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$20,900$5,100$26,000

Owner of Record
OwnerAEA REAL ESTATE LLC
Co-Owner
Address203 MAPLE DR
DRUMS, PA 18222
Sale Price$20,000
Certificate
Book & Page 2946-2223
Sale Date02/24/2026

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
AEA REAL ESTATE LLC$20,000 2946-222302/24/2026
GREEN, EDDIE; MARY GREEN$12,000 2245-009403/01/2007
SPIELBERGER, EDWARD W$4,000 2105-012604/28/2004
BRAZINSKY, MARY C; JAKUBAC, RICHARD$5,000 0509-017612/30/1998
PATAS, STEPHEN & FRANCES M$0 1539-029502/04/1994
WALKER, GRANT L & NANCY A$1,500 1399-014310/08/1987
SHERKNESS, VICTOR & MARGARET$0 1247-047410/19/1977
SHERKNESS, VICTOR$0 0920-058705/31/1956

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,022
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtLess
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms4
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureFlat
Roof CoverTar and Gravel
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2Aluminium
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate48A-21
Econ Dep Adj110
Area
FFLR-FIRST FLOOR 511 511
FUSR-FINISHED UPPER STORY 511 511
BSMBasement (Finished or Not) 511 0
OPR-OPEN PORCH 109 0
   1,642 1,022

Parcel Information