531 W PINE ST
 Print  Map It

Location
531 W PINE ST
Tax Map
48/ 08/ 0156/ 000/
Control#
00062036
Owner
CRUZ ALCANTARA, ALTAGRACIA
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$15,500
PID
62036
District
48: MAHANOY CITY BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$10,700$4,800$15,500

Owner of Record
OwnerCRUZ ALCANTARA, ALTAGRACIA
Co-Owner
Address
529 W PINE ST
MAHANOY CITY, PA 17948
Sale Price$950
Certificate
Book & Page 2724-2839
Sale Date03/22/2021

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
CRUZ ALCANTARA, ALTAGRACIA$950 2724-283903/22/2021
WILLIAMS, MARIA$1,004 2698-254808/10/2020
ALVARADO, MARLYN Z$1,894 2290-150509/20/2007
POLICROS, PAUL$600 2139-232201/31/2005
DERISCAVAGE, WM J$0 0993-052912/22/1959
O'CONNEL, JOHN & YVONNE$0 0927-039409/28/1956
KLIPOLA, ANN; KLIPOLA, STEPHEN C$0 1085-090601/01/1776

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 780
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelNone
Heat Dist.None
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate48a - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 390 390
FUSR-FINISHED UPPER STORY 390 390
BSMBasement (Finished or Not) 390 0
OPR-OPEN PORCH 44 0
   1,214 780

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02