100 W PINE STREET
 Print  Map It

Location
100 W PINE STREET
Tax Map
48/ 08/ 0326/ 000/
Control#
00062211
Owner
CAPONE, MARY ANN
Property Type
Commercial Combination
Assessment
$40,800
PID
62211
District
48: MAHANOY CITY BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$35,500$5,300$40,800

Owner of Record
OwnerCAPONE, MARY ANN
Co-Owner
Address
100 W PINE ST
MAHANOY CITY, PA 17948
Sale Price$0
Certificate
Book & Page 1248-0061
Sale Date11/01/1977

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
CAPONE, MARY ANN$0 1248-006111/01/1977
CITY TELEVISION CORP$0 1015-009112/24/1960

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1961
Living Area: 480
Building Attributes
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Mixed Res./Comm
Bldg Use:BRB: Barber Shop/Salon
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:10.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
BRBBarber Shop/Salon 240 240
STGStorage (Multi-Use, Shed) 240 240
   480 480
Building 1 : Section 2
Year Built: 1961
Living Area: 300
Building Attributes : Section 2 of 2
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Mixed Res./Comm
Bldg Use:BRB: Barber Shop/Salon
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:10.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonry-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)