103 MCKINLEY STREET
 Print  Map It

Location
103 MCKINLEY STREET
Tax Map
48/ 08/ 0610/ 000/
Control#
00062519
Owner
D AND M INSTALLATION LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$61,700
PID
62519
District
48: Mahanoy City Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$56,200$5,500$61,700

Owner of Record
OwnerD AND M INSTALLATION LLC
Co-Owner
Address
440 PARK AVE
READING, PA 19611
Sale Price$18,000
Certificate
Book & Page 2858-0780
Sale Date05/03/2024

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
D AND M INSTALLATION LLC$18,000 2858-078005/03/2024
WALSH, WILLIAM A$2,894 2553-165401/07/2016
KRAMMES, LARRY$1,000 2530-238304/29/2015
JEAN, GREGORY$3,000 2499-143404/02/2014
STAHL, SHAWN$7,000 2435-218205/07/2012
ZELONIS, DONLEY S$5,800 2423-062912/24/2011
TRUSKY, EDWARD J$0 1528-027610/01/1993
TRUSKY, EDW J JR & VIOLET$1 1348-008608/14/1984
TRUSKEY, V & E$0 0988-019609/16/1959
WEHRY, CHAS$0 0681-002104/20/1946

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1960
Living Area: 715
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesOne Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms4
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)1
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureFlat
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2Asphalt
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate48a - 1 - From 1940 To 1960
Econ Dep Adj80
Area
FFLR-FIRST FLOOR 715 715
BSMBasement (Finished or Not) 624 0
DCKR-DECK 45 0
   1,384 715

Parcel Information