170 ANDERSON STREET
 Print  Map It

Location
170 ANDERSON STREET
Tax Map
50/ 03/ 0008/ 000/
Control#
00064277
Owner
JALBERT, TROY M
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$238,800
PID
64277
District
50: Mechanicsville Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$214,800$24,000$238,800

Owner of Record
OwnerJALBERT, TROY M
Co-Owner
Address
170 ANDERSON ST
POTTSVILLE, PA 17901
Sale Price$126,000
Certificate
Book & Page 2665-0574
Sale Date07/26/2019

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
JALBERT, JENNIFER; JALBERT, TROY M$126,000 2665-057407/26/2019
KEEFER, DONALD W; KEEFER, JOANNE$95,000 0902-003205/31/2000
LEIBY DAVID J & JULIA M$90,000 0119-007607/31/1997
BEISSEL LORRAINE M$1 1598-005703/25/1995
BEISSEL L M & O'HARA C Y$0 1446-001404/27/1990
RISKIS J S$0 0949-003510/31/1957

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1957
Living Area: 2,008
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesSplit-Level
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms7
Basement50 (26%-50%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleSplit-Level
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2Brick
Heat FuelNatural Gas
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeC+10
Govern BaseRate50B-S2
Econ Dep Adj78
Area
FFLR-FIRST FLOOR 1,388 1,388
FLLR-FINISHED LOWER LEVEL (Belowgrade) 620 620
BSMBasement (Finished or Not) 416 0
DCKR-DECK 200 0
GARGarage (Vehicle Storage) 312 0
OPR-OPEN PORCH 40 0
SLBR-SLAB 236 0
   3,212 2,008

Parcel Information