168 KIMBER STREET
 Print  Map It

Location
168 KIMBER STREET
Tax Map
54/ 02/ 0405/ 001/
Control#
00067445
Owner
SBIA, MOHAMMED
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$51,100
PID
67445
District
54: New Philadelphia Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$46,300$4,800$51,100

Owner of Record
OwnerSBIA, MOHAMMED
Co-Owner
Address
214 LINCOLN AVENUE
MINEOLA, NY 11501
Sale Price$4,000
Certificate
Book & Page 2878-2125
Sale Date10/15/2024

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
SBIA, MOHAMMED$4,000 2878-212510/15/2024
CHAOUKI, YOUSEFF$4,952 2820-124404/17/2023
APARTMENTS & ACQUISITIONS L P$4,000 2395-039901/31/2011
NATURAL REALTY LLC$3,100 1380-030208/24/2010
GILBERT, BEVERLY; HUDOCK, JOHN$0 1403-043601/28/1988
HUDOCK, J J & R A$0 1169-092403/26/1973

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1910
Living Area: 1,008
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWindows
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureShed
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate54-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 504 504
FUSR-FINISHED UPPER STORY 504 504
BSMBasement (Finished or Not) 504 0
EPR-ENCLOSED PORCH 70 0
OPR-OPEN PORCH 70 0
   1,652 1,008

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.03

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family