532 THIRD ST
 Print  Map It

Location
532 THIRD ST
Tax Map
59/ 02/ 0123/ 000/
Control#
00070826
Owner
HOME CONCEPT LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$66,000
PID
70826
District
59: PORT CARBON BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$46,200$19,800$66,000

Owner of Record
OwnerHOME CONCEPT LLC
Co-Owner
Address
PO BOX 367
WHITEHALL, PA 18052
Sale Price$5,600
Certificate
Book & Page 2703-1641
Sale Date09/01/2020

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
HOME CONCEPT LLC$5,600 2703-164109/01/2020
MILLS YOM, MICHELE; YOM, KYO; YOM, LEE SON$15,000 2134-079301/20/2005
SOVEREIGN BANK F S B$762 2110-081607/28/2004
CONVILLE, SHAWN M$41,900 1560-013807/11/1994
SMULKTIS, C$0 1045-098605/31/1963
SEBATORIS, J$0 0341-018306/05/1907

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1920
Living Area: 1,412
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate59c - 2 - Before 1939
Area
FFLR-FIRST FLOOR 621 621
FUSR-FINISHED UPPER STORY 603 603
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 375 188
BSMBasement (Finished or Not) 585 0
OPR-OPEN PORCH 162 0
   2,346 1,412

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.08

Land
Land Use
Use Code101