74 COAL STREET
 Print  Map It

Location
74 COAL STREET
Tax Map
59/ 04/ 0178/ 000/
Control#
00071512
Owner
DROBNICK, RANDOLPH M
Property Type
Residential Apts, <10 Acres
Assessment
$95,900
PID
71512
District
59: Port Carbon Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$72,200$23,700$95,900

Owner of Record
OwnerDROBNICK, RANDOLPH M
Co-Owner
Address
255 E LIBERTY ST
SCHUYLKILL HAVEN, PA 17972
Sale Price$18,000
Certificate
Book & Page 2108-2412
Sale Date07/29/2004

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
DROBNICK, JAMIE; DROBNICK, RANDOLPH M$18,000 2108-241207/29/2004
SOVEREIGN BANK$1,569 2051-026505/07/2003
RELI REAL ESTATE LTD PRTNRSP$78,000 0971-004808/31/2000
TEBIN KATHLEEN MARY$0 1360-099106/17/1985
LOMAS & NETTLETON CO$0 1343-040104/19/1984
WALSH J W & C M$0 1268-038201/05/1979

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1920
Living Area: 2,576
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)3
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms9
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureBilco
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use12 Duplex (Duplex Double)
StyleDuplex Double
Roof StructureShed
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Asbestos
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate59B-31
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 1,502 1,502
FFLR-FIRST FLOOR 1,074 1,074
BSMBasement (Finished or Not) 1,070 0
OPR-OPEN PORCH 208 0
   3,854 2,576

Parcel Information
Use Code102
DescriptionRes. 2 Family  
Deeded Acres0.09

Land
Land Use
Use Code102