67 N BERNE STREET
 Print  Map It

Location
67 N BERNE STREET
Tax Map
63/ 06/ 0118/ 000/
Control#
00075061
Owner
IMOBILIARIA LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$104,800
PID
75061
District
63: SCHUYLKILL HAVEN BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$93,000$11,800$104,800

Owner of Record
OwnerIMOBILIARIA LLC
Co-Owner
Address
100 W MARKET ST
SCHUYLKILL HAVEN, PA 17972
Sale Price$5,000
Certificate
Book & Page 2656-1269
Sale Date05/02/2019

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
IMOBILIARIA LLC$5,000 2656-126905/02/2019
MCGLONE, TERRANCE L$25,000 1578-033111/03/1994
RIEDEL, R R & S M$0 1457-046212/21/1990
PENNA NATL BANK & TRUST CO$16,000 1455-081908/17/1990
KLINGER, D D & J M$0 1401-063112/15/1987
BLANKENHORN, H & L K$0 1280-088310/12/1979

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1947
Living Area: 1,120
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtLess
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms6
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate63e - 2 - From 1940 To 1960
Econ Dep Adj70
Area
FFLR-FIRST FLOOR 560 560
FUSR-FINISHED UPPER STORY 560 560
BSMBasement (Finished or Not) 630 0
OPR-OPEN PORCH 70 0
SLBR-SLAB 126 0
   1,946 1,120

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.05

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family