425 W COAL STREET
 Print  Map It

Location
425 W COAL STREET
Tax Map
64/ 04/ 0227/ 000/
Control#
00076919
Owner
DURAN, JACINTA
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$40,300
PID
76919
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$37,200$3,100$40,300

Owner of Record
OwnerDURAN, JACINTA
Co-Owner
Address
533 ROBESON ST
READING, PA 19601
Sale Price$13,000
Certificate
Book & Page 2917-1779
Sale Date08/15/2025

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
DURAN, JACINTA$13,000 2917-177908/15/2025
CALDWELL, JOHNNIE$456 2676-147411/15/2019
SEYMOUR, MICHAEL B$2,005 2425-044601/17/2012
DEVIZIA, FRANCIS$1,215 2421-253512/02/2011
WOLFE, BRENDA L; WOLFE, JEFF J$1 0862-030903/03/2000
WOLFE JEFF J & KLINGER BRENDA$24,900 0315-022105/08/1998
HOUSER, EDWARD & CAROLINE$0 1351-017210/17/1984
RUSH, J JR & G M$0 1254-041504/17/1978
DANOWSKI, A & A$0 0803-033110/21/1950

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1880
Living Area: 1,148
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate64B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 574 574
FUSR-FINISHED UPPER STORY 574 574
BSMBasement (Finished or Not) 630 0
OPR-OPEN PORCH 140 0
   1,918 1,148

Parcel Information