235 W ARLINGTON STREET
 Print  Map It

Location
235 W ARLINGTON STREET
Tax Map
64/ 04/ 0355/ 000/
Control#
00077050
Owner
TORRES, ROMAN
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$20,100
PID
77050
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$17,600$2,500$20,100

Owner of Record
OwnerTORRES, ROMAN
Co-Owner
Address
148 SUNNYSIDE AVE APT 2
BROOKLYN, NY 11207
Sale Price$10,000
Certificate
Book & Page 2876-2114
Sale Date09/29/2024

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
TORRES, ROMAN; TORRES, ROMAN$10,000 2876-211409/29/2024
FIELDS, CIARA$903 2814-111503/06/2023
KURRELL, EDWARD E$2,000 2443-020407/31/2012
BECK, MEGHAN K; NIEMIEC, BRADLEY A$19,000 2077-249112/19/2003
WESLOSKIE PETER JAMES$1 2059-031107/23/2003
WESLOSKIE PETER & MCCABE DANA$1,500 2008-273509/26/2002
GILLESPIE RAYMOND C$1 1014-031610/11/2000
LANDING SUZANNE$2,800 1626-034412/05/1995

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,064
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2Other
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64b - 2 - Before 1939
Econ Dep Adj10
Area
FFLR-FIRST FLOOR 532 532
FUSR-FINISHED UPPER STORY 532 532
BSMBasement (Finished or Not) 532 0
OPR-OPEN PORCH 56 0
   1,652 1,064

Parcel Information