Schuylkill County, PA
Search
Street Listing
Back
Home
0 W ARLINGTON STREET
Print
Map It
Location
0 W ARLINGTON STREET
Tax Map
64/ 04/ 0457/ 001/
Control#
00077164
Owner
BURKE, JAMES
Property Type
Commercial - General
Assessment
$109,700
PID
77164
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$96,800
$12,900
$109,700
Owner of Record
Owner
BURKE, JAMES
Co-Owner
Address
508 W COAL ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price
$5,000
Certificate
Book & Page
2064-0957
Sale Date
09/22/2003
BURKE, JAMES
$5,000
2064-0957
09/22/2003
JANKAITIS GERARD
$1
2039-1986
04/24/2003
STANS BODY & FENDER SHOP ETAL
$0
1032-0515
01/18/1962
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1958
Living Area:
2,016
Stories:
1 Story
Sketch Floor
1st Floor
Units:
Basement %:
None
Wall Height:
12.00
None
Exterior Wall 2:
Overhead Doors:
3 Overhead
Garage (Vehicle Storage)
2,016
2,016
2,016
2,016
Parcel Information
Use Code
303
Description
General Commercial
Deeded Acres
0.10
Land
Land Use
Use Code
303
Description
General Commercial
Neighborhood
6409 - Shenandoah -
Clean & Green Approved
No
Land Line Valuation
Size (Acres)
0.10