312 W ARLINGTON STREET
 Print  Map It

Location
312 W ARLINGTON STREET
Tax Map
64/ 04/ 0517/ 000/
Control#
00077230
Owner
ALCANTARA, YARY S PINA
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$18,600
PID
77230
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$16,300$2,300$18,600

Owner of Record
OwnerALCANTARA, YARY S PINA
Co-Owner
Address520 PERRY ST
NANTICOKE, PA 18634
Sale Price$10,000
Certificate
Book & Page 2900-1177
Sale Date03/03/2025

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
ALCANTARA, YARY S PINA; TELLO, HOLGER M ROBALINO$10,000 2900-117703/03/2025
RUMISEL REGALADO$100 2851-268003/07/2024
RUMISEL REGALADO$100 2851-1238/2024-279203/07/2024
FRONK, DOROTHY; FRONK, TERRY$0 1376-062806/20/1986
SARTORI, J M$0 1264-020910/13/1978
BIRKELBACH, C J ETUX$0 0942-025907/13/1957

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,136
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use12 Duplex (Duplex Double)
StyleDuplex Double
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2Aluminium
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 568 568
FUSR-FINISHED UPPER STORY 568 568
BSMBasement (Finished or Not) 624 0
OPR-OPEN PORCH 104 0
   1,864 1,136

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02