230 W MT VERNON STREET
 Print  Map It

Location
230 W MT VERNON STREET
Tax Map
64/ 04/ 0696/ 000/
Control#
00077422
Owner
LINK, ROBERT
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$23,100
PID
77422
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$20,000$3,100$23,100

Owner of Record
OwnerLINK, ROBERT
Co-Owner
Address
226 W MT VERNON ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$3,000
Certificate
Book & Page 2462-0735
Sale Date02/20/2013

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
LINK, ROBERT$3,000 2462-073502/20/2013
ZACKARAVAGE, PATRICIA A; ZACKARAVAGE, STEFAN A$5,000 1625-006609/20/1995

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,128
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureShed
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2Brick
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate64B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 588 588
FUSR-FINISHED UPPER STORY 540 540
BSMBasement (Finished or Not) 600 0
OPR-OPEN PORCH 120 0
SLBR-SLAB 240 0
   2,088 1,128

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood6404 - Shenandoah -
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)0.02
Frontage12
Depth75

Outbuildings
Outbuildings

No Data for Outbuildings

Valuation History