210 E PENN STREET
 Print  Map It

Location
210 E PENN STREET
Tax Map
64/ 05/ 0124/ 001/
Control#
00077579
Owner
NOVATKA, JAMES
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$81,900
PID
77579
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$79,300$2,600$81,900

Owner of Record
OwnerNOVATKA, JAMES
Co-Owner
Address
210 E PENN ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2625-0070
Sale Date03/05/2018

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
NOVATKA, JAMES; NOVATKA, LEONA M$1 2625-007003/05/2018
BOWMAN, LEONA M; NOVATKA, JAMES$4,000 2428-161602/14/2012
BINDIE, RUTH E; BINDIE, V & C & J; BINDIE, VINCENT A$0 1311-058007/01/1986
BINDIE, VINCENT A$0 1377-037607/01/1981
POST, J C & POST, T$0 1241-093607/08/1977
POST, C & E$0 1152-089004/25/1972
POST, J C & POST, T F$0 1240-087504/22/1970

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 910
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeC
Govern BaseRate64B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 364 364
FUSR-FINISHED UPPER STORY 364 364
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 364 182
BSMBasement (Finished or Not) 416 0
OPR-OPEN PORCH 156 0
SLBR-SLAB 80 0