213 E COAL STREET
 Print  Map It

Location
213 E COAL STREET
Tax Map
64/ 05/ 0127/ 000/
Control#
00077582
Owner
JAVIER, AMOES L
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$31,700
PID
77582
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$27,700$4,000$31,700

Owner of Record
OwnerJAVIER, AMOES L
Co-Owner
Address
5207 6TH AVENUE, APT 2C
BROOKLYN, NY 11220
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2872-1006
Sale Date08/05/2024

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
JAVIER, AMOES L$1 2872-100608/05/2024
MARTINEZ, MELISSA$5,000 2862-050906/03/2024
QUINONEZ, TABITHA$20,000 2642-139411/01/2018
POLACONIS, MARY JO$1 2136-264502/11/2005
POLACONIS, JOSEPH L; POLACONIS, MARY JO; POLACONIS, MARYANN$1 1660-026205/09/1996
POLACONIS, J L & M A$0 1153-034605/04/1972
KONCSLAR, C A & E A$0 1082-010712/17/1966
LLEWELLYN L$0 0431-034011/19/1919

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,486
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64B-21
Econ Dep Adj10
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 750 750
FFLR-FIRST FLOOR 736 736
BSMBasement (Finished or Not) 826 0
OPR-OPEN PORCH 176 0
   2,488 1,486

Parcel Information
Use Code101