0 LLOYD STREET
 Print  Map It

Location
0 LLOYD STREET
Tax Map
64/ 05/ 0278/ 000/
Control#
00077724
Owner
MENSICK, MARGARET
Property Type
Commercial - General
Assessment
$36,500
PID
77724
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$34,400$2,100$36,500

Owner of Record
OwnerMENSICK, MARGARET
Co-Owner
Address
105 N JARDIN ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$8,000
Certificate
Book & Page 2495-2808
Sale Date02/06/2014

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MENSICK, JOSEPH; MENSICK, MARGARET$8,000 2495-280802/06/2014
KEHLER, DAVID L$0 1378-029107/21/1986
MILLER, D$0 1271-018603/21/1979
MILLER, J & S$0 0874-047612/23/1953
MILLER, J & S$0 0669-030410/15/1945

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1918
Living Area: 1,817
Building Attributes
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Aux. Improve
Bldg Use:APT: Apartment
Stories:1 Story
Sketch Floor2nd Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:10.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Asphalt
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
GARGarage (Vehicle Storage) 780 780
STGStorage (Multi-Use, Shed) 780 780
STG-AStorage (Multi-Use, Shed)(A) 257 257
   1,817 1,817
Building 1 : Section 2
Year Built: 1918
Living Area: 0
Building Attributes : Section 2 of 2
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Aux. Improve
Bldg Use:APT: Apartment
Stories:1 Story