6 N JARDIN ST
 Print  Map It

Location
6 N JARDIN ST
Tax Map
64/ 05/ 0362/ 000/
Control#
00077815
Owner
VEGHTE, JAMES E
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$21,800
PID
77815
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$19,000$2,800$21,800

Owner of Record
OwnerVEGHTE, JAMES E
Co-Owner
Address
101 W CENTER ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$2,479
Certificate
Book & Page 2591-1045
Sale Date03/31/2017

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
VEGHTE, JAMES E$2,479 2591-104503/31/2017
SAENZ, TEODORA$35,000 2353-128809/30/2009
CASTANO, ESTHER$24,900 2243-185802/09/2007
PANCERELLA, JAMES$12,000 0729-011709/23/1999
MCGUIRE JOHN J & LOTTIE D$0 1218-060601/19/1976
SCHMIDT GEORGE P & WIFE$0 1082-079001/01/1967
HARRIS, E & E$0 0787-005804/04/1950

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1880
Living Area: 2,164
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtLess
Full Bath(s)1
Half Bath(s)1
Bedroom(s)5
Total Rooms8
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureFlat
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Hot Air
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64b - 3 - Before 1939
Econ Dep Adj150
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 1,344 1,344
FFLR-FIRST FLOOR 820 820
BSMBasement (Finished or Not) 864 0
OPR-OPEN PORCH 96 0
SLBR-SLAB 65 0
   3,189 2,164

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.03

Land