10-12 S FERGUSON ST
 Print  Map It

Location
10-12 S FERGUSON ST
Tax Map
64/ 05/ 0582/ 000/
Control#
00078041
Owner
BENITEZ, CHANNELYS NICOLE ORTIZ
Property Type
Residential Apts, <10 Acres
Assessment
$64,300
PID
78041
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$57,500$6,800$64,300

Owner of Record
OwnerBENITEZ, CHANNELYS NICOLE ORTIZ
Co-Owner
Address27 N MARKET ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$10,000
Certificate
Book & Page 2937-1364
Sale Date12/16/2025

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
BENITEZ, CHANNELYS NICOLE ORTIZ$10,000 2937-136412/16/2025
MANCEBO MARMOLEJOS, RAYNER A$49,500 2890-032701/10/2025
PETRACHONIS, FELIX; PETRACHONIS, FRANK$11,000 2401-290704/13/2011
LEGACY BANK$915 2380-250208/13/2010
ANDRUSCAVAGE, ALFRED F$32,500 1458-054601/16/1991
ROGUSKIE, A S & R E$0 1259-017307/12/1978
NEVADOMSKY, R A$0 1247-032410/10/1977
KULL, A A ETAL$0 1048-115409/09/1963
KULL, W & A$0 0669-028209/24/1945

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 2,428
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesOne Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)2
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms10
BasementNone/Slab
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use11 Multi (2-4 Family)
StyleMulti-Family
Roof StructureFlat
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64B-11
Area
FFLR-FIRST FLOOR 2,428 2,428
GARGarage (Vehicle Storage) 2,400 0
   4,828 2,428

Parcel Information
Use Code103