328 E ARLINGTON STREET
 Print  Map It

Location
328 E ARLINGTON STREET
Tax Map
64/ 06/ 0052/ 000/
Control#
00078123
Owner
FLORES, ANGEL
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$55,800
PID
78123
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$52,100$3,700$55,800

Owner of Record
OwnerFLORES, ANGEL
Co-Owner
Address
328 E ARLINGTON ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$12,000
Certificate
Book & Page 2613-0771
Sale Date11/28/2017

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
FLORES, ANGEL; PEREZ, JOSEFINA$12,000 2613-077111/28/2017
STEFANSKI, ANNE MARILYN$12,000 2540-246107/23/2015
MORRISEY, ANNIE E$500 2412-081208/24/2011
LOMBARDO, THOMAS$9,000 0303-021404/28/1998
PUSAVAGE, FRANCIS D & EILEEN$0 1341-014806/15/1983
PUSAVAGE, CHALRES & EILEEN$0 0690-007410/05/1946

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,211
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureBilco
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64A-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 602 602
FUSR-FINISHED UPPER STORY 406 406
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 406 203
BSMBasement (Finished or Not) 602 0
EPR-ENCLOSED PORCH 42 0
OPR-OPEN PORCH 168 0
   2,226 1,211

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family