Schuylkill County, PA
Search
Street Listing
Back
Home
236 E ARLINGTON STREET
Print
Map It
Location
236 E ARLINGTON STREET
Tax Map
64/ 06/ 0073/ 000/
Control#
00078148
Owner
MARTINEZ, LILLIAN
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$36,100
PID
78148
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$32,800
$3,300
$36,100
Owner of Record
Owner
MARTINEZ, LILLIAN
Co-Owner
Address
2417 WATER ST
MAHANOY PLANE, PA 17949
Sale Price
$1
Certificate
Book & Page
2916-1237
Sale Date
08/01/2025
MARTINEZ, LILLIAN
$1
2916-1237
08/01/2025
TICAS, NELBA E
$4,000
2487-1184
10/24/2013
SANTELL, RAYMOND J
$22,000
1475-0505
01/15/1992
ZAHARCHAK, RICHARD & GLORIA
$0
1459-0137
01/28/1991
ZAHORCHAK, FRANK - ETUX
$0
0959-0125
05/17/1958
JADUS, MICHAEL & MARY T
$1
0704-0308
05/10/1947
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1900
Living Area:
932
Full Bath(s)
1
Half Bath(s)
0
Bedroom(s)
2
Total Rooms
5
Basement
100 (76%-100%)
Bsmt Exposure
Walkout
BSMT Fin (web)
0
Bsmt Garage(s)
0
Dwell Typ/Bld Use
13 Duphlf
Style
Duplex Half
Roof Structure
Shed
Roof Cover
Asphalt
Exterior Wall 1
Vinyl
Exterior Wall 2
Heat Fuel
Electric
Heat Dist.
Electric
AC Type
None
Fireplace(s)
0
Attic (P/S)
None
MH Park ID
MH Class
Grade
D
Govern BaseRate
64a - 2 - Before 1939
R-FIRST FLOOR
507
507
FUS
R-FINISHED UPPER STORY
425
425
BSM
Basement (Finished or Not)
507
0
DCK
R-DECK
78
0
OP
R-OPEN PORCH
91
0
1,608
932
Parcel Information
Use Code
101
Description
Res. 1 Family
Deeded Acres
0.02
Land
Land Use
Use Code
101
Description
Res. 1 Family