423 E MT VERNON ST
 Print  Map It

Location
423 E MT VERNON ST
Tax Map
64/ 06/ 0121/ 001/
Control#
00078203
Owner
KAMMERER, GLENN
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$22,300
PID
78203
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$18,900$3,400$22,300

Owner of Record
OwnerKAMMERER, GLENN
Co-Owner
Address
P O BOX 647
EAST NORTHPORT, NY 11731
Sale Price$7,900
Certificate
Book & Page 2143-0618
Sale Date03/23/2005

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
KAMMERER, GLENN$7,900 2143-061803/23/2005
GIVENS, ELEANOR BADGER; SZIBER, DOROTHY C$1 2136-262702/04/2005
BADGER, ROBERT JOHN; SZIBER, DOROTHY$2,500 2070-038010/29/2003
SCHOLL WALTER & RUTH A$7,000 1609-015206/12/1995

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,016
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms5
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureFlat
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.None
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate64B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 508 508
FUSR-FINISHED UPPER STORY 508 508
BSMBasement (Finished or Not) 508 0
OPR-OPEN PORCH 93 0
   1,617 1,016

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood6405 - Shenandoah -
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)0.02