328 W ATLANTIC ST
 Print  Map It

Location
328 W ATLANTIC ST
Tax Map
64/ 07/ 0353/ 000/
Control#
00078875
Owner
RUIZ, JUAN
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$28,200
PID
78875
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$25,800$2,400$28,200

Owner of Record
OwnerRUIZ, JUAN
Co-Owner
Address
328 W ATLANTIC ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$9,000
Certificate
Book & Page 2166-2241
Sale Date08/18/2005

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
RUIZ, JESSICA; RUIZ, JUAN$9,000 2166-224108/18/2005
GIVENS, ELEANOR BADGER; SZIBER, DOROTHY C$1 2136-262702/04/2005
SZIBER, DOROTHY C; SZIBER, JOSEPH F$7,500 1622-014008/30/1995
KEGOLIS, RICHARD & KARPEE,MARY$0 1450-045008/01/1990
DROSDOSKI, JOSEPHINE ANN$0 1304-065505/22/1981
WITKOWSKI, BENJAMIN A & EVA S$0 1030-024210/27/1961
OSTROWSKI, PAULINE - ESTATE$0 1030-024010/13/1961

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,092
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use20 Semi-Detached
StyleSemi-Detached
Roof StructureFlat
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Aluminium
Exterior Wall 2Prefab Stone/Brick
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate64B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 546 546
FUSR-FINISHED UPPER STORY 546 546
BSMBasement (Finished or Not) 546 0
DCKR-DECK 260 0
OPR-OPEN PORCH 117 0
   2,015 1,092