Schuylkill County, PA
Search
Street Listing
Back
Home
322 W CHERRY STREET
Print
Map It
Location
322 W CHERRY STREET
Tax Map
64/ 07/ 0397/ 000/
Control#
00078918
Owner
BH26 REAL ESTATE,LLC,
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$32,000
PID
78918
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation Year
Improvements
Land
Total
2026
$29,700
$2,300
$32,000
Owner of Record
Owner
BH26 REAL ESTATE,LLC,
Co-Owner
Address
322 W CHERRY ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price
$28,000
Certificate
Book & Page
2772-1577
Sale Date
04/08/2022
Ownership History
Ownership History
Owners
Sale Price
Certificate
Book & Page
Sale Date
BH26 REAL ESTATE,LLC,
$28,000
2772-1577
04/08/2022
MONBERGER, CHARLOTTE P; MONBERGER, FRANK M
$8,000
1332-0292
10/15/2001
LOPATA JOHN J & ELVA
$0
0978-0550
04/28/1959
STANCAVAGE, STANLEY & STELLA
$0
0616-0548
02/06/1940
Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built:
1900
Living Area:
1,680
Building Attributes
Field
Description
Attic Heat
Model
Residential
Stories
2 and 1/2 stories
Int vs Ext
Same
Full Bath(s)
1
Half Bath(s)
0
Bedroom(s)
3
Total Rooms
6
Basement
100 (76%-100%)
Bsmt Exposure
Walkout
BSMT Fin (web)
150
Bsmt Garage(s)
0
Dwell Typ/Bld Use
18 Row (Row House Unit)
Style
Row
Roof Structure
Gable
Roof Cover
Architect Shingle
Exterior Wall 1
Aluminium
Exterior Wall 2
Heat Fuel
Coal
Heat Dist.
Hot Water
AC Type
None
Fireplace(s)
0
Attic (P/S)
Finished
MH Park ID
MH Class
Grade
D+10
Govern BaseRate
64B-21
R-FIRST FLOOR
720
720
FUS
R-FINISHED UPPER STORY
720
720
FHS
R-FINISHED HALF STORY (50% area)
480
240
BSM
Basement (Finished or Not)
720
0
DCK
R-DECK
40
0
OP
R-OPEN PORCH
85
0
2,765
1,680
Parcel Information
Use Code
101
Description
Res. 1 Family
Deeded Acres
0.02
Land
Land Use
Use Code
101
Description