304 W POPLAR STREET
 Print  Map It

Location
304 W POPLAR STREET
Tax Map
64/ 07/ 0523/ 000/
Control#
00079049
Owner
D PEREZ REALTY LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$25,600
PID
79049
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$21,600$4,000$25,600

Owner of Record
OwnerD PEREZ REALTY LLC
Co-Owner
Address726 W 15TH ST
HAZLETON, PA 18201
Sale Price$70,000
Certificate
Book & Page 29001-1686
Sale Date12/06/2022

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
D PEREZ REALTY LLC$70,000 29001-168612/06/2022
VASQUEZ, JOSE DOMINGUEZ$8,000 2768-215503/03/2022
FLORIO, CHRISTINE M; FLORIO, TIMOTHY F$10,000 2252-176404/24/2007
BOYER, MICHAEL L$6,500 1556-000906/08/1994
HANDY, NORMAN L & ELEANOR G$0 1350-097610/19/1984
STESLOW, FRANK & MARY R$0 1268-087301/18/1979

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1892
Living Area: 1,640
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtLess
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureBilco
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Asphalt
Exterior Wall 2Aluminium
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate64B-21
Econ Dep Adj20
Area
FFLR-FIRST FLOOR 722 722
FUSR-FINISHED UPPER STORY 722 722
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 392 196
BSMBasement (Finished or Not) 392 0
OPR-OPEN PORCH 328 0
   2,556 1,640

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family