320 W POPLAR STREET
 Print  Map It

Location
320 W POPLAR STREET
Tax Map
64/ 07/ 0532/ 001/
Control#
00079056
Owner
VALDEZ RUIZ, CANDIDA NORBERTA
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$32,800
PID
79056
District
64: SHENANDOAH BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$30,600$2,200$32,800

Owner of Record
OwnerVALDEZ RUIZ, CANDIDA NORBERTA
Co-Owner
Address
318 W POPLAR ST
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$500
Certificate
Book & Page 2781-2785
Sale Date06/10/2022

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
VALDEZ RUIZ, CANDIDA NORBERTA$500 2781-278506/10/2022
EDWARD PRODUCE LLC$1,500 2722-093002/22/2021
KUTSKO, DIANE M$1 2051-027707/09/2003
SOSNA BARBARA A$0 1322-039810/12/1982
SOSNA, STEPHEN J & BARBARA$0 1233-092012/16/1976

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1892
Living Area: 1,568
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Air
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate64B-21
Econ Dep Adj50
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 784 784
FFLR-FIRST FLOOR 588 588
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 392 196
BSMBasement (Finished or Not) 588 0
DCKR-DECK 40 0
OPR-OPEN PORCH 56 0
   2,448 1,568

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family