126 S JARDIN ST
 Print  Map It

Location
126 S JARDIN ST
Tax Map
64/ 08/ 0175/ 000/
Control#
00079303
Owner
ULLOA, JOSE A
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$80,700
PID
79303
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$77,300$3,400$80,700

Owner of Record
OwnerULLOA, JOSE A
Co-Owner
Address
PO BOX 23
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$27,000
Certificate
Book & Page 2651-1989
Sale Date03/07/2019

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
ULLOA, JOSE A$27,000 2651-198903/07/2019
ZAMUDIO, EFRAIN P$15,000 2444-134408/07/2012
ZAMUDIO, EFRAIN P$15,000 2433-195204/23/2012
ROUZEAU, ANATIN; ROUZEAU, ANN MARIE$20,000 2163-117708/11/2005
LAUGHLIN, DANIEL; PIEKARSKI, JODI$18,000 1663-004306/07/1996
LOW, JOSE$0 1565-007208/08/1994
BOROCAN, PETRE A$0 1449-065707/16/1990
ROSSI, JOSEPH P & LAURA$0 1405-011803/04/1989
SUDNICK, ANDREW X$0 1047-037007/18/1963

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 2,074
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtLess
Full Bath(s)2
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms8
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureEgress
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureShed
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2Asbestos
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate64B-31
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 1,275 1,275
FFLR-FIRST FLOOR 799 799
BSMBasement (Finished or Not) 892 0
OPR-OPEN PORCH 154 0
   3,120 2,074

Parcel Information