238 S JARDIN ST
 Print  Map It

Location
238 S JARDIN ST
Tax Map
64/ 08/ 0244/ 000/
Control#
00079380
Owner
DEJESUS, JOAQUIN
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$46,100
PID
79380
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$43,000$3,100$46,100

Owner of Record
OwnerDEJESUS, JOAQUIN
Co-Owner
Address
1190 SHAKESPEARE AVE, APT 1A
BRONX, NY 10452
Sale Price$1,500
Certificate
Book & Page 2839-0093
Sale Date11/03/2023

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
DEJESUS, JOAQUIN; GOMEZ, MARIA A$1,500 2839-009311/03/2023
AQUINO, VICTOR MANUEL$9,000 2676-163012/03/2019
DELA CRUZ, JELISSA$1 2650-180102/15/2019
PENA, JOSE D$25 2291-030801/25/2008
PENA, JOSE D$3,735 2235-163509/18/2006
GRUTZA, ANTOINETTE; GRUTZA, CLARENCE$0 1074-028303/28/1966
YODIS, WALTER & ANNA$0 0649-014506/30/1943

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 2,769
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)6
Total Rooms9
Basement50 (26%-50%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Brick
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeC
Govern BaseRate64B-31
Econ Dep Adj20
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 1,695 1,695
FFLR-FIRST FLOOR 1,074 1,074
BSMBasement (Finished or Not) 807 0
OPR-OPEN PORCH 247 0
   3,823 2,769

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.03