419 TURKEY RUN
 Print  Map It

Location
419 TURKEY RUN
Tax Map
64/ 11/ 0013/ 000/
Control#
00079822
Owner
SCHUETRUM, SCOTT A
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$24,000
PID
79822
District
64: Shenandoah Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$21,100$2,900$24,000

Owner of Record
OwnerSCHUETRUM, SCOTT A
Co-Owner
Address
419 TURKEY RUN
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$12,500
Certificate
Book & Page 2842-0531
Sale Date12/12/2023

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
RUSSELL, ALYSSA N; SCHUETRUM, CYNTHIA A; SCHUETRUM, MELISSA A; SCHUETRUM, SCOTT A$12,500 2842-053112/12/2023
THOMAS, CHARLETTE A; THOMAS, JOHN M$7,000 2764-271102/01/2022
BUCKS, DEAN$8,000 2320-089910/15/2008
ALLEVA, CAROL ANN; MICHALIK, STANLEY L$1 2258-185106/06/2007
MICHALIK, ANNA; MICHALIK, STANLEY W$0 1378-031303/20/1986

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 938
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)2
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use01 Detach (Single Family)
StyleConventional
Roof StructureFlat
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeC
Govern BaseRate64C-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 574 574
FUSR-FINISHED UPPER STORY 364 364
BSMBasement (Finished or Not) 364 0
OPR-OPEN PORCH 70 0
   1,372 938

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.05

Land
Land Use