327 COLUMBIA STREET
 Print  Map It

Location
327 COLUMBIA STREET
Tax Map
65/ 09/ 0014/ 000/
Control#
00080880
Owner
CHAMOUN, JOSEPH Y
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$68,700
PID
80880
District
65: Tamaqua Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$66,900$1,800$68,700

Owner of Record
OwnerCHAMOUN, JOSEPH Y
Co-Owner108 WALNUT ST
AddressP O BOX 23
TUSCARORA, PA 17982
Sale Price$10,000
Certificate
Book & Page 21305/0745
Sale Date06/02/2008

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
CHAMOUN, JOSEPH Y$10,000 21305/074506/02/2008
BADDICK, ELIZABETH M; BADDICK, JENNIFER A$15,000 1078-033901/29/2001
EPTING DONALD C & MARY A$0 1410-045206/29/1988
KOCH LINWOOD C & MARY ELLEN$0 1357-079904/16/1985
KOCH LINWOOD CHARLES & MARY E$0 1345-099106/29/1984
SHERRY G J & SEMKO A S$0 1319-075008/05/1982

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1920
Living Area: 1,060
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureBilco
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Electric
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate65B-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 530 530
FUSR-FINISHED UPPER STORY 530 530
BSMBasement (Finished or Not) 608 0
OPR-OPEN PORCH 128 0
   1,796 1,060

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02