204 E BROAD ST
 Print  Map It

Location
204 E BROAD ST
Tax Map
65/ 12/ 0275/ 001/
Control#
00081702
Owner
NORTHEAST PA ABSTRACT LLC
Property Type
Commercial Office
Assessment
$265,400
PID
81702
District
65: TAMAQUA BOROUGH
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$254,100$11,300$265,400

Owner of Record
OwnerNORTHEAST PA ABSTRACT LLC
Co-Owner
Address
204 E BROAD ST
TAMAQUA, PA 18252
Sale Price$130,000
Certificate
Book & Page 2248-1687
Sale Date03/29/2007

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
NORTHEAST PA ABSTRACT LLC$130,000 2248-168703/29/2007
TAMAQUA AREA 2003 PARTNERSHIP$21,000 2011-286010/16/2002

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1960
Living Area: 4,683
Building Attributes
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Office Low Rise
Bldg Use:OFC: Office
Stories:2.50 times LLA
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:76-100%
Wall Height:12.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Asphalt
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
APTApartment 1,338 1,338
BSMBasement (Finished or Not) 1,338 1,338
OFCOffice 1,338 1,338
APT-FApartment(F) 669 669
   4,683 4,683
Building 1 : Section 2
Year Built: 1960
Living Area: 70
Building Attributes : Section 2 of 6
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Office Low Rise
Bldg Use:OFC: Office
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:76-100%
Wall Height:12.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Asphalt
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
BSMBasement (Finished or Not) 35 35
OFCOffice 35 35
   70 70
Building 1 : Section 3
Year Built: 1960
Living Area: 312
Building Attributes : Section 3 of 6
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Office Low Rise
Bldg Use:OFC: Office
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:76-100%
Wall Height:12.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Asphalt
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
APT02Apartment(2) 208 208
BSMBasement (Finished or Not) 104 104
   312 312
Building 1 : Section 4
Year Built: 1960
Living Area: 144
Building Attributes : Section 4 of 6
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Office Low Rise
Bldg Use:OFC: Office
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:76-100%
Wall Height:12.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
APTApartment 72 72
BSMBasement (Finished or Not) 72 72
   144 144
Building 1 : Section 5
Year Built: 1960
Living Area: 21
Building Attributes : Section 5 of 6
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:Office Low Rise
Bldg Use:OFC: Office
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:12.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Frame, Wood, Vinyl, Aluminum, Tile, Log
Roof Cover:Asphalt
Elevator:None
Exterior Wall 2: