41 HUNTER ST
 Print  Map It

Location
41 HUNTER ST
Tax Map
65/ 16/ 0253/ 001/
Control#
00082796
Owner
MAZZANTI, BRADLEY S
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$82,800
PID
82796
District
65: Tamaqua Borough
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$78,400$4,400$82,800

Owner of Record
OwnerMAZZANTI, BRADLEY S
Co-Owner
Address
41 HUNTER ST
TAMAQUA, PA 18252
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2609-1342
Sale Date08/25/2017

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
MAZZANTI, BRADLEY S$1 2609-134208/25/2017
MAZZANTI, BRADLEY S; MAZZANTI, KELLY D$9,550 2195-081903/17/2006
KHUN, SOKHORN$4,000 2134-132112/22/2004
BALES GARDNER, CINDY$7,000 2051-152506/17/2003
FEDERAL NATIONAL MORTGAGE ASSN$10 2024-046501/08/2003
OCWEN FEDERAL BANK FSB$10 2020-145411/21/2002
HOUSER JR STEPHEN H & FRANCES$0 1099-027506/12/1968

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,224
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms8
Basement75 (51%-75%)
Bsmt ExposureWindows
BSMT Fin (web)594
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate65B-21
Econ Dep Adj75
Area
FFLR-FIRST FLOOR 612 612
FUSR-FINISHED UPPER STORY 612 612
BSMBasement (Finished or Not) 978 0
OPR-OPEN PORCH 72 0
SLBR-SLAB 48 0
   2,322 1,224

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family