915 FAIRVIEW STREET
 Print  Map It

Location
915 FAIRVIEW STREET
Tax Map
68/ 19/ 0178/ 001/
Control#
00086441
Owner
COMFORT, MARGARET
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$77,400
PID
86441
District
68: Pottsville
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$73,600$3,800$77,400

Owner of Record
OwnerCOMFORT, MARGARET
Co-Owner
Address
502 HARDWICK GREEN
POTTSVILLE, PA 17901
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2532-1741
Sale Date05/26/2015

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
COMFORT, GARY; COMFORT, MARGARET$1 2532-174105/26/2015
MOYER, ANNE MARIE; MOYER, DAVID C$1,500 1586-014612/07/1994
EDWARDS, FREEMAN L & ELAINE$0 1358-091505/09/1985
HERNANDEZ, ELAINE$0 1061-039211/02/1964

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1910
Living Area: 1,326
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)1
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureNone
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureShed
Roof CoverRolled
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelNatural Gas
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate68F-21
Econ Dep Adj20
Area
FFLR-FIRST FLOOR 663 663
FUSR-FINISHED UPPER STORY 663 663
BSMBasement (Finished or Not) 663 0
DCKR-DECK 289 0
OPR-OPEN PORCH 85 0
   2,363 1,326

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood6822 - Pottsville -
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation