311 N THIRD STREET
 Print  Map It

Location
311 N THIRD STREET
Tax Map
68/ 20/ 0276/ 000/
Control#
00086831
Owner
VESPIN MANAGEMENT SERVICES LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$45,800
PID
86831
District
68: Pottsville
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$41,000$4,800$45,800

Owner of Record
OwnerVESPIN MANAGEMENT SERVICES LLC
Co-Owner
Address235 N 2ND ST APT 1

SAINT CLAIR, PA 17970
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2859-2013
Sale Date05/20/2024

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
VESPIN MANAGEMENT SERVICES LLC$1 2859-201305/20/2024
ESPINAL, VICTOR$4,000 2723-143902/26/2021
VILLANEUVA, FELIPE$1,062 2654-213904/15/2019
ASH, WILLIAM$0 1397-079209/23/1987
WENNER, ANNETTA$0 1372-018503/14/1986
WILDERMUTH, WILLIAM H & LOUISE$0 0761-035203/26/1949

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,224
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesThree Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)4
Total Rooms7
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureShed
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate68h - 3 - Before 1939
Area
FUSR-FINISHED UPPER STORY 792 792
FFLR-FIRST FLOOR 432 432
BSMBasement (Finished or Not) 433 0
DCKR-DECK 73 0
   1,730 1,224

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.03

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family