230 N TENTH ST
 Print  Map It

Location
230 N TENTH ST
Tax Map
68/ 26/ 0298/ 000/
Control#
00088019
Owner
VOYAGE ESTATES LLC
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$52,500
PID
88019
District
68: POTTSVILLE
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$47,400$5,100$52,500

Owner of Record
OwnerVOYAGE ESTATES LLC
Co-Owner
Address
42 REMINGTON PLACE
WARMINSTER, PA 18974
Sale Price$64,000
Certificate
Book & Page 2869-2341
Sale Date08/08/2024

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
VOYAGE ESTATES LLC$64,000 2869-234108/08/2024
ROSA VEGA, ENILESHKA M$35,000 2817-066205/04/2023
SPECHT, KENNETH T$1 2222-050509/14/2006
MITCHELL, EVA L$1 2160-091607/20/2005
DAVIDSON, JAMES$0 1450-005607/10/1990
DAVIDSON, ELEANOR$0 1244-056608/23/1977
DAVIDSON, JAMES J & BARBARA A$0 1222-085003/25/1976
HAFFEY, FRED & MARY$0 0774-031209/03/1949

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1850
Living Area: 1,260
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use13 Duphlf
StyleDuplex Half
Roof StructureGable
Roof CoverArchitect Shingle
Exterior Wall 1Metal
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Finished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD+10
Govern BaseRate68f - Z - Before 1939
Econ Dep Adj10
Area
FFLR-FIRST FLOOR 630 630
FUSR-FINISHED UPPER STORY 420 420
FHSR-FINISHED HALF STORY (50% area) 420 210
BSMBasement (Finished or Not) 655 0
OPR-OPEN PORCH 25 0
   2,150 1,260