329 W RACE ST
 Print  Map It

Location
329 W RACE ST
Tax Map
68/ 27/ 0088/ 000/
Control#
00088239
Owner
LUCABAUGH, WILLIAM C
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$51,200
PID
88239
District
68: Pottsville
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$47,800$3,400$51,200

Owner of Record
OwnerLUCABAUGH, WILLIAM C
Co-Owner
Address
329 W RACE ST
POTTSVILLE, PA 17901
Sale Price$4,700
Certificate
Book & Page 0-0
Sale Date07/26/2006

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
KRYZANOWSKI, LAURA; LUCABAUGH, WILLIAM C$4,700 0-007/26/2006
KRYZANOWSKI, LAURA; LUCABAUGH, WILLIAM C$2,000 0-002/07/2006
SHADLER, DAVID R$1 1456-013802/11/2002
SHADLER DAVID R & ANN MARIE$0 1414-029509/08/1988
VISNEFSKI RITA G$0 1196-028409/10/1974
MARBERGER, CLARENCE & MARTHA$0 0677-034705/01/1946

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1920
Living Area: 1,206
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Asbestos
Exterior Wall 2Wood
Heat FuelNatural Gas
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate68H-Z1
Area
FFLR-FIRST FLOOR 603 603
FUSR-FINISHED UPPER STORY 603 603
BSMBasement (Finished or Not) 663 0
OPR-OPEN PORCH 172 0
   2,041 1,206

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.02

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family