515 W ARCH STREET
 Print  Map It

Location
515 W ARCH STREET
Tax Map
68/ 27/ 0180/ 000/
Control#
00088328
Owner
FULTZ, CONNOR
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$53,800
PID
88328
District
68: POTTSVILLE
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$50,300$3,500$53,800

Owner of Record
OwnerFULTZ, CONNOR
Co-Owner
Address515 W ARCH ST
POTTSVILLE, PA 17901
Sale Price$80,000
Certificate
Book & Page 2940-0910
Sale Date01/16/2026

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
FULTZ, CONNOR; GARY, HAILEY$80,000 2940-091001/16/2026
LOMBEL, DEBRA M; WOOD, CAROL A$1 2899-225904/01/2025
HESSE WM J & NANCY REV LIV TR; HESSE, NANCY ANN; HESSE, WILLIAM J$1 2126-064109/30/2004
HESSE, NANCY; HESSE, WILLIAM J$18,000 2005-004808/28/2002
BYRNES FRANCES M$0 1316-049305/04/1982
BYRNES LEO HENRY$0 0937-041904/15/1957
BYRNES LEO HENRY$0 0861-043105/11/1953

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,344
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms6
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureShed
Roof CoverRubber
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelCoal
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate68H-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 672 672
FUSR-FINISHED UPPER STORY 672 672
BSMBasement (Finished or Not) 714 0
OPR-OPEN PORCH 154 0
SLBR-SLAB 64 0
   2,276 1,344

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family