0 GEORGE STREET
 Print  Map It

Location
0 GEORGE STREET
Tax Map
68/ 32/ 0015/ 000/
Control#
00089110
Owner
POTTSVILLE SCHOOL DIST
Property Type
Commercial - General
Assessment
$14,088,100
PID
89110
District
68: POTTSVILLE
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$13,936,800$151,300$14,088,100

Owner of Record
OwnerPOTTSVILLE SCHOOL DIST
Co-Owner
Address
GENERAL DELIVERY
POTTSVILLE, PA 17901
Sale Price$0
Certificate
Book & Page 0566-0513
Sale Date10/25/1932

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
POTTSVILLE SCHOOL DIST$0 0566-051310/25/1932
POTTSVILLE SCHOOL DISTRICT$0 0557-015604/04/1931

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1930
Living Area: 51,280
Building Attributes
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:4 Stories
Sketch FloorStarts in Basement
Units: 
Basement %:None
Wall Height:14.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:1 Elevator
Exterior Wall 2: 
Area
SCH04School/Classroom(4) 51,280 51,280
   51,280 51,280
Building 1 : Section 2
Year Built: 1930
Living Area: 24,288
Building Attributes : Section 2 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:3 Stories
Sketch FloorStarts in Basement
Units: 
Basement %:None
Wall Height:14.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:1 Elevator
Exterior Wall 2: 
Area
SCH03School/Classroom(3) 24,288 24,288
   24,288 24,288
Building 1 : Section 3
Year Built: 1930
Living Area: 14,720
Building Attributes : Section 3 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:4 Stories
Sketch FloorStarts in Basement
Units: 
Basement %:None
Wall Height:14.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH04School/Classroom(4) 14,720 14,720
   14,720 14,720
Building 1 : Section 4
Year Built: 1930
Living Area: 11,469
Building Attributes : Section 4 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:18.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH03School/Classroom(3) 11,469 11,469
   11,469 11,469
Building 1 : Section 5
Year Built: 1930
Living Area: 18,170
Building Attributes : Section 5 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:1 Elevator
Exterior Wall 2: 
Area
SCH02School/Classroom(2) 18,170 18,170
   18,170 18,170
Building 1 : Section 6
Year Built: 1930
Living Area: 1,156
Building Attributes : Section 6 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCHSchool/Classroom 1,156 1,156
   1,156 1,156
Building 1 : Section 7
Year Built: 1930
Living Area: 9,840
Building Attributes : Section 7 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:2 Stories
Sketch FloorStarts in Basement
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH02School/Classroom(2) 9,840 9,840
   9,840 9,840
Building 1 : Section 8
Year Built: 1930
Living Area: 1,656
Building Attributes : Section 8 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCHSchool/Classroom 1,656 1,656
   1,656 1,656
Building 1 : Section 9
Year Built: 1930
Living Area: 11,040
Building Attributes : Section 9 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch FloorStarts in Basement
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH03School/Classroom(3) 11,040 11,040
   11,040 11,040
Building 1 : Section 10
Year Built: 1930
Living Area: 11,040
Building Attributes : Section 10 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH02School/Classroom(2) 11,040 11,040
   11,040 11,040
Building 1 : Section 11
Year Built: 1930
Living Area: 1,056
Building Attributes : Section 11 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCHSchool/Classroom 1,056 1,056
   1,056 1,056
Building 1 : Section 12
Year Built: 1930
Living Area: 1,044
Building Attributes : Section 12 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCHSchool/Classroom 1,044 1,044
   1,044 1,044
Building 1 : Section 13
Year Built: 1930
Living Area: 1,464
Building Attributes : Section 13 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:4 Stories
Sketch FloorStarts in Basement
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH04School/Classroom(4) 1,464 1,464
   1,464 1,464
Building 1 : Section 14
Year Built: 1930
Living Area: 1,101
Building Attributes : Section 14 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCH02School/Classroom(2) 1,101 1,101
   1,101 1,101
Building 1 : Section 15
Year Built: 1930
Living Area: 240
Building Attributes : Section 15 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCHSchool/Classroom 240 240
   240 240
Building 1 : Section 16
Year Built: 1930
Living Area: 151
Building Attributes : Section 16 of 16
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SCH: School/Classroom
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rubber
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SCHSchool/Classroom 151 151
   151 151
Building 2 : Section 1
Year Built: 1930
Living Area: 685
Building Attributes : Bldg 2 of 4
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:SUP: Exterior Support Area
Stories:2 Stories
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:15.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
SUPExterior Support Area 685 685
   685 685
Building 3 : Section 1
Year Built: 1942
Living Area: 615
Building Attributes : Bldg 3 of 4
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:RRM: Restroom/Locker Room
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:10.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
RRMRestroom/Locker Room 615 615
   615 615
Building 4 : Section 1
Year Built: 1935
Living Area: 615
Building Attributes : Bldg 4 of 4
FieldDescription
Model:Comm/Ind
Property/Land Use:School
Bldg Use:RRM: Restroom/Locker Room
Stories:1 Story
Sketch Floor1st Floor
Units: 
Basement %:None
Wall Height:10.00
DocksNo Docks
Occupancy %: 
Vacant?No
Class:Masonary-Bearing Walls (Brick,Block,Stn)
Roof Cover:Rolled
Elevator:None
Exterior Wall 2: 
Area
RRMRestroom/Locker Room 615 615
   615 615

Parcel Information
Use Code612
DescriptionSchool  
Deeded Acres12.6

Land
Land Use
Use Code612
DescriptionSchool  
Neighborhood6803 - Pottsville -
Clean & Green ApprovedNo
Land Line Valuation
Size (Acres)12.6
Frontage
Depth

Outbuildings
Outbuildings
CodeDescriptionSub CodeSub DescriptionSizeBldg #
shedcl10 shedcls (Closed Shed)STOStone112.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)WWood64.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)WWood64.00 SF1
Pavili25 PavilionSTOStone243.00 SF1
garage11 Garage (Detached)MMetal432.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)WWood39.00 SF1
garage11 Garage (Detached)MMetal2268.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)STOStone81.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)STOStone81.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)WWood209.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)STOStone81.00 SF1
shedcl10 shedcls (Closed Shed)STOStone81.00 SF1
Valuation History
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2025$806,060$54,500$860,560
2024$806,060$54,500$860,560

Go To Google Maps

Go To Microsoft Bing Maps