225 UNION STREET
 Print  Map It

Location
225 UNION STREET
Tax Map
68/ 36/ 0006/ 000/
Control#
00090004
Owner
LECONTE, JUNIOR
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$47,500
PID
90004
District
68: Pottsville
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$42,100$5,400$47,500

Owner of Record
OwnerLECONTE, JUNIOR
Co-Owner
Address
PO BOX 459
BERNVILLE, PA 19506
Sale Price$20,000
Certificate
Book & Page 2796-1093
Sale Date10/31/2022

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
LECONTE, JUNIOR$20,000 2796-109310/31/2022
BLACKCAT INVESTMENTS LLC$27,000 2268-171808/13/2007
BURKEY, DENNIS A$9,000 2176-018110/28/2005
STOUDT, CHARLOTTE A$0 1370-032401/17/1986
ZEMANTAUSKI, RICHARD & BARBARA$0 1286-089303/05/1980
ZEMANTAUSKI, RICHARD - ETAL$0 1252-069103/03/1978
HOWARD, REV MONSIGNOR JAMES J$0 1246-057510/05/1977
HOWARD, JAMES J & VERONICA$0 0669-009908/09/1945

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1900
Living Area: 1,236
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
StoriesTwo Story
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use18 Row (Row House Unit)
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelOil
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)None
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate68G-21
Area
FFLR-FIRST FLOOR 618 618
FUSR-FINISHED UPPER STORY 618 618
BSMBasement (Finished or Not) 618 0
OPR-OPEN PORCH 123 0
   1,977 1,236

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family