393 HOTEL STREET
 Print  Map It

Location
393 HOTEL STREET
Tax Map
68/ 36/ 0064/ 000/
Control#
00090065
Owner
CABAN, RICARDO
Property Type
Residential Bldg, <10 Acres
Assessment
$24,100
PID
90065
District
68: Pottsville
Current Value
Assessment
Valuation YearImprovementsLandTotal
2026$18,000$6,100$24,100

Owner of Record
OwnerCABAN, RICARDO
Co-Owner
Address598 CALIFORNIA AVE
SHENANDOAH, PA 17976
Sale Price$1
Certificate
Book & Page 2917-0164
Sale Date08/11/2025

Ownership History
Ownership History
OwnersSale PriceCertificateBook & PageSale Date
CABAN, RICARDO$1 2917-016408/11/2025
SCHUCH, RUTH ANN$9,000 2879-017310/11/2024
MCCULLEY, LYLE T$1,444 2430-263603/22/2012
KLINE, GIFFORD; KLINE, LOUISE C$0 1232-015708/18/1976
REICHERT, FLORENCE G & FRED C$0 1019-038610/11/1955
REICHERT, FLORENCE G$0 0856-008512/27/1952

Building Information
Building 1 : Section 1
Year Built: 1800
Living Area: 728
Building Attributes
FieldDescription
Attic Heat 
ModelResidential
Stories2 and 1/2 stories
Int vs ExtSame
Full Bath(s)1
Half Bath(s)0
Bedroom(s)3
Total Rooms5
Basement100 (76%-100%)
Bsmt ExposureWalkout
BSMT Fin (web)0
Bsmt Garage(s)0
Dwell Typ/Bld Use28 Rowend
StyleRow
Roof StructureGable
Roof CoverAsphalt
Exterior Wall 1Vinyl
Exterior Wall 2 
Heat FuelElectric
Heat Dist.Hot Water
AC TypeNone
Fireplace(s)0
Attic (P/S)Unfinished
MH Park ID 
MH Class 
GradeD
Govern BaseRate68H-Z1
Area
FFLR-FIRST FLOOR 364 364
FUSR-FINISHED UPPER STORY 364 364
BSMBasement (Finished or Not) 364 0
OPR-OPEN PORCH 24 0
   1,116 728

Parcel Information
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Deeded Acres0.05

Land
Land Use
Use Code101
DescriptionRes. 1 Family  
Neighborhood6808 - Pottsville -